تبلیغات
تبلیغات رایگان X
پر حرف - شروه نوای بوشهر
رنجور باش تا تغییر میسر شود
درباره وبلاگ

آرشیو

طبقه بندی

آخرین پستها

پیوندها

پیوندهای روزانه

نویسندگان

ابر برچسبها

نظرسنجی

آمار وبلاگ

Admin Logo
themebox

نمی دونم  تا حالا نوای شروه به گوشتون خورده یا نه یا حتی اسم اونو شنیدید یا نه ؟

 شروه یک نوای مختص به بوشهری هاست، نوایی که خوانندگان اون شعرهای فایز و مفتون را با بیانی بسیار جانکاه آواز می دهند. شروه(Sharve) ندای درد ما جنوبی هاست، یک فریاد انسان ساز و یک غم زیبا که روح هر انسانی رو به درد میاره چرا که حقایق آدمی رو بیان میکنه. افسانه ای حقیقی از فایز وجود داره،فایز شاعری که پس از ناپدید شدن زنش(که جن و پری بود) غم جدایی از اون رو با اندوه طاقت فرسا می سراید، فایز که از درد خشکسالی رنج میبره ندای سالهای قحطی مردم شهرستان دشتی رو سر میده و ندای غم همه ی انسان هایی که نزدیک به دو قرن پیش در جنوب و شاید در همه ی جهان می زیسته اند را بیان می کنه. این دوبیتی سرا، به اسم دومین دوبیتی سرای ایران پس از باباطاهر شناخته میشه اما به زعم بسیاری ادیبان فایز بهترین دوبیتی سرای ایران است.

درباره شروه می گفتم که این نوا برخاسته از اشعار فایز و مفتون بوده، نوایی که هر بوشهری میانسال تمام دوران زندگیش را بااون بسر برده و شاید تجلی گاه فرهنگ اصیل بوشهر باشد.

پولاد اسماعیلی یکی از شروه خوانان نامی دشتی است. او هم اکنون با سرطان حنجره مبارزه می کنه و سالهاست که بایست تنها کارهای سال های پیشش را بشنویم و افسوس بیماری او را بخوریم.

  دانلود شروه پولاد اسماعیلی با حجم 2مگ

  دانلود شروه پولاد اسماعیلی با حجم3/2مگ

ضمنا سرکارخانم صدیقه بحرانی از بوشهر خواننده تیتراژ پایانی فیلم مختارنامه یک نوع دیگر از موسیقی بوشهری را می خواند، و آن لالایی یا شروه است که چون با این سبک اندکی در این فیلم آشنایی پیدا کرده اید قرار میدم.

دانلود لالایی صدیقه بحرانی400  کیلوبایت

دانلود لالایی صدیقه بحرانی 900  کیلوبایت

  

 نوشته شده توسط :پیمان
شنبه 31 اردیبهشت 1390-04:45 ب.ظ